[portrét zamysleného bohéma]
[close verbose info panel]                 Title: portrét zamysleného bohéma [evub]

 

[fs:257]
Author: Matúš Mudroch
Portfolio: (not in any portfolio)

Publicity level:

Set visible to non-members
Commenting: Set commenting allowed
Highlight:
No
 

Published on, medium:
2011-08-31 14:37, film: 35mm

Tech. data:
<>

Remarks:
maťko dumá nad osudom nášho fotoklubu

Nr. of views, unique comments/unique views:
2478, 25/71 (35 % have commented)

Social bookmarking:
 facebook     digg     delicious     reddit     stumbleupon     myspace


[fs:257]

tak to som rad, ze sa vam tu nakoniec tak paci. ;)
o nieco podobne som sa v podstate snazil, lebo ste ma to naucili uz skor, len som to asi nepochopil tak globalne a zase som sa moc netrafil.
diky, chalani, a cokolvek dalsie len uvitam.


[fs:118]

Ano, to už je poměrně velký rozdíl. To se hodí asi spíše pro menší obrázky (např. malý grafický list se suchou jehlou anebo mokrým špendlíkem) ve velkoplošných paspartách.

pes: ještě přihodím zajímavost, že jednou z výhod té úplně prvně zmiňované pasparty, kde boční rozměr je průměrem mezi kratší horní a delší spodní částí, je to, že takto lze zapaspartovat na optický střed také přesně čtvercovou fotku do celkově přesně čtvercové pasparty.


[fs:1]

...coz by vedlo dokonce na 62.5 dole (pri celkove vysce 112.5 a 50 nahore).


[fs:118]

Tomáši, možná lze konstatovat, že jsme si rozuměli na cca 50%. Ty jsi mne sice rozuměl na 100%, ale já jsem špatně pochopil tvůj vstup a domníval jsem se, že píšeš o trochu jiném jevu.

Protože jsem četl nepozorně a myslel na to, co kolem sebe vidím (a pasparty bez optického středu vidím v současnosti opravdu často). Avšak zdá se, že i přes drobné nedorozumění, které jsem způsobil, se v názoru asi hodně shodujeme.

A díky za definici „50/50/57“. Takto vyčíslenou jsem ještě neviděl (anebo možná kdysi viděl, ale již zapomněl). Neleskle, čili matně si také vzpomínám na dávnou poučku pro optický střed: čtyři devítiny shora, pět devítin odspoda. Nejsem si však jistý, zda si toto pamatuji správně.


[fs:1]

lubosi, to jsme si ale nerozumeli. paspartovani na uplny stred bych mel tendence povazovat celkem jednoznacne za ignorantstvi, nicmene to neni to, o cem jsem se zminoval. upozornoval jsem pouze na relativne drobnou odchylku mezi tvou preferenci 50/55/60 a beznejsi variantou 50/50/57.


[fs:118]

To je pravda (jak zmiňuje Tomáš), že v současnosti se pro výstavní účely používají také zcela symetrické pasparty bez ladění umístění fotky/grafiky na „optický střed“. Není mi vůbec jasné, proč se takovýto způsob paspart v současnosti s oblibou používá. V takovýchto paspartách fotky a grafiky pocitově padají dolů. Přestože jsou geometricky (podle pravítka) přesně uprostřed, tak subjektivně se u nich zdá, že nahoře je více prostoru než dole, což je poněkud proti vlčí srsti. Není mi jasné, zda jde o neznalost věci, ignorantství anebo o záměrný protest proti konvencím. Je to pro mne opravdu záhada.

A také jsem chtěl dodat, že považuji za zásadní rozlišování mezi paspartou a rámem. Mne asi nejvíc vyhovuje takováto definice:

Pasparta = umístění fotografie/grafického listu do relativně velké okolní plochy, a to v ideálním případě tak, že dole vznikne trochu více prostoru než nahoře.

Rám = všechny čtyři strany rámu jsou většinou shodně silné. U nepravoúhlých rámů (například eliptických) je celý obvod rámu rovněž totožně silný.

Pro subjektivní vnímání je zřejmě důležité, zda vizitor vědomě anebo i podvědomě vnímá, zda fotografie je zarámována anebo zapaspartována.

Silnější bílé okraje při zobrazení fotky na webu mohou působit spíše jako pasparta, než jako rám, a tak je zřejmě přirozenější používat u takovýchto silnějších bílých okrajů na webu „klasické paspartování“ na optický střed.

U skutečných papírových zvětšenin a grafického listí je však běžné, že fotografie/grafika je umístěna na optický střed v asymetrické paspartě, ale to celé je již ohraničeno zcela symetrickým vnějším rámem.

Teda ono toto asi už dnes úplně neplatí. Ale proč toto na mnohých současných výstavách neplatí, je pro mne zatím mystériem. Protože (jak se každý může přesvědčit) je to potom proti srsti a všechno to padá. I když zároveň je také pravda, že v měsíci listopad může výstava s takto zapaspartovanými „padajícími“ pracemi působit stylově.


[fs:1]

udajne std. ramarsky opticky stred pouziva stejny rozmer pasparty pro horejsek i boky, ale ja mam taky radeji tu vlkovu variantu...


[fs:118]

Matúši, mne se docela osvědčily proporce pasparty, které lze číselně vyjádřit takto:

Nahoře = 50
Boční strany = 55
Spodek = 60

Pro web konkrétně například:
Nahoře: 100
Boční strany: 110
Spodek: 120
px.

Určitě by ta fotka měla být umístěna v tzv. optickém středu, čili o myší fous výše, než ve středu skutečném.


[fs:257]

ten ram je divny. nevedel by niekto poradit nejaku literaturu, ktora pojednava o proporviach obrazu a ramu? pls!


[fs:114]

pán je sympaťák, fotka no, pousmála jsem se


[fs:118]

Vymýšlet zde vtipný komentář by bylo nošením samorostů do Boubína. Ta fotografie je vtipná sama o sobě, a tak ani já, místní žvanil, ji nebudu kazit blábolením!


[fs:303]

usmevny, ale provedeni a proporce ramecku me celkem serou.


[fs:307]

libi se mi, porad se bojim, aby se nepreklopil


[fs:134]

paci sa mi to coraz viac a dufam, ze je to skorsieho datumu, lebo aktermi su aj moje prve pc repraky, ktore, vidim, niekde este ziju.


[fs:240]

mně to přijde skvělé pořád!


[fs:287]

přijde mi to tonálně trochu moc hrubý a nezdá se mi kompozice - i když je otázkou, jestli v daném prostoru šlo bez složitejch kejklí a aranže připravit něco výrazně uvolněnějšího. obzvlášť v danej moment, no.


[fs:148]

hmm... mne to pride fajn :)


[fs:1]

spatny svetlo, toporna kompozice, zly provedeni - jako portret teda dost slaby.

jako soucast dokumentu o tom fotoklubu snad ok.


[fs:233]

obsah pohoda, ale ty fleky od perforace a PS rámeček mě iritujou


[fs:218]

Fajne i s topánkou. Veľmi rada som to videla.


[fs:197]

[fs:240]

fotoklubovy kontext je dobre znat. to pak odpustim i tu botu. zajimavy portret.


fstop-3.6.10.1/eloise-2.4.15.8
Matúš Mudroch - portrét zamysleného bohéma