Published on, medium:
2013-06-24 00:51, digital: resolution > 20 mpx
Tech. data:
myslivecký stolní kalendář 2014
Remarks:
Dobrý večer, dnes-pokud se tedy nepletu, je úplněk, jeden chovatel mi tvrdil, že za úplňku rodí nejvíce ovcí/koz, co myslíte, také máte tuto zkušenost? máme 3 jehničky čekatelky...
----
tiež mám ten pocit, že je ich viac. bolo by zaujímavé to štatistycky potvrdiť. aj keď by sa zdalo že rozpetie dlžky kotnosti je malé na to aby to vedel mesiac ovplivniť, možno je ním ovplivnený aj nástup ruje. potom si viem predstaviť, že už tých pár dní hore dole mesiačik pritiahne. ale určite su aj večšie sily, lebo rodí sa to kedy tedy. ja by som typoval tak + 15 až 25%.
Nekomentujme záporně fakt, že zde vzniká konkurenční projekt (všimněme si, že případný problém s autorskými právy je lišácky ošetřen již v samotném zárodku, a to důmyslným přehozením slovosledu v nově vznikajícím kalendáři, rafinovaně nazvaným téměř shodně jako kalendář pionýrský, avšak, díky již zmiňovanému přehozenému slovosledu [konkrétní letopočet neřešme], pojmenovaným odlišně: Myslivecký stolní kalendář 2014), dejme bez brblání novému projektu šanci a začněme pro pořádek revizí astronomických údajů. Podle kruhového piktogramu v dnes již kultovním Stolním mysliveckém kalendáři 2013 byl Měsíc v opozici vůči Slunci (ve zmiňované fázi úplňku) již o den dříve, konkrétně v neděli 23. června.
To se pravděpodobně shoduje s datlem pořízení snímků. Drobná nesrovnalost, které vznikla vystavením fotografií až v brzkých ranních hoblinách dne následujícího, je pochopitelná a myslím že (při troše komentátorské velkorysosti) snad i omluvitelná.
A nyní, po letmém odhalení pravděpodobného důvodu vzniku drobného astronomického nepořádku a příslibu komentátorské velkorysosti (v astronomii bych se zde už nenimral), se už konečně můžeme věnovat ovečkám. Anebo raději ještě ne. K ovečkám až příště.
Omlouvám se, ale před počítáním oveček je nutné se k astronomii přece jen ještě na chvíli vrátit a pokusit se pochopit, jak je možné, že na poslední fotografii je nezvykle velké množství měsíců v úplňku.
Kdyby byly na obloze dva nebo tři měsíce v úplňku, bylo by možné to ještě akceptovat, ale tak velké množství na fotografii zachycených měsíců v úplňku naznačuje, že v blízkém vesmíru je to možná trochu jinak, než jak nás učili ve škole.
ovcovina, pane profesore
libi se mi maug, ta je vyfocena packou pana Sachse.
tohle takhle vyzniva jako bezradnej trash.
vieš čo, Ianus?
nie je to bohvie čo...
mne se teda jeste docela libi zatisicko (a uplne slysim Nedbala-Nerudneho: "ovce") teuf. :)
ta kvantita to fakt bezpečně uspává.
asi bych vystačil s tou první...